Murata Electronics North America LQH43NN122J03L
LQH43NN122J03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN122J03L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 45MA 30 OHM SMD
Datasheet Download
LQH43NN122J03L.pdf
Availability of LQH43NN122J03L
QUANTITY
LQH43NN122J03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN122J03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN122J03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.2mH
Tolerance±5%
Current Rating45mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)30 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN122J03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN122J03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN122J03L Details Description
Related parts for LQH43NN122J03L
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG ALGAAS CC 0.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO15 datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf