Murata Electronics North America LQH43NN1R8M03L
LQH43NN1R8M03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43NN1R8M03L
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 500MA 300 MOHM
Datasheet Download
LQH43NN1R8M03L.pdf
Availability of LQH43NN1R8M03L
QUANTITY
LQH43NN1R8M03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43NN1R8M03L
Internal Part NumberEIS-LQH43NN1R8M03L
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43NN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±20%
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43NN1R8M03L
Related LinksLQH43NN, LQH43NN1R8M03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43NN1R8M03L Details Description
Related parts for LQH43NN1R8M03L
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.08V SC70-4 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X8 TRANSF datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf