Murata Electronics North America LQH43PN151M26L
LQH43PN151M26L picture photo
Mfg. Part Number
LQH43PN151M26L
Brief Description
FIXED IND 150UH 320MA SMD
Datasheet Download
LQH43PN151M26L.pdf
Availability of LQH43PN151M26L
QUANTITY
LQH43PN151M26L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH43PN151M26L
Internal Part NumberEIS-LQH43PN151M26L
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH43P_26
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating260mA
Current - Saturation280mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.83 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH43PN151M26L
Related LinksLQH43PN, LQH43PN151M26L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH43PN151M26L Details Description
Related parts for LQH43PN151M26L
CONN JACK TEST VERT INSUL MIL W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM RD/RD DIFF BI-LVL RA datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 75 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5.0V 13MM SMD datasheet.pdf