Murata Electronics North America LQH44PN4R7MP0L
LQH44PN4R7MP0L picture photo
Mfg. Part Number
LQH44PN4R7MP0L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH44PN4R7MP0L.pdf
Availability of LQH44PN4R7MP0L
QUANTITY
LQH44PN4R7MP0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH44PN4R7MP0L
Internal Part NumberEIS-LQH44PN4R7MP0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLQH44P Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH44P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)96 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package1515
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH44PN4R7MP0L
Related LinksLQH44PN, LQH44PN4R7MP0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH44PN4R7MP0L Details Description
Related parts for LQH44PN4R7MP0L
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
INDICATOR 110V 8MM RECESSED GRN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 3A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf