Murata Electronics North America LQH44PN4R7MP0L
LQH44PN4R7MP0L picture photo
Mfg. Part Number
LQH44PN4R7MP0L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH44PN4R7MP0L.pdf
Availability of LQH44PN4R7MP0L
QUANTITY
LQH44PN4R7MP0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH44PN4R7MP0L
Internal Part NumberEIS-LQH44PN4R7MP0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLQH44P Series
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH44P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)96 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package1515
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH44PN4R7MP0L
Related LinksLQH44PN, LQH44PN4R7MP0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH44PN4R7MP0L Details Description
Related parts for LQH44PN4R7MP0L
CONN HEADER VERT 60POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 19POS W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 26.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE PRESS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT SKT datasheet.pdf