Murata Electronics North America LQH55PN220MR0L
LQH55PN220MR0L picture photo
Mfg. Part Number
LQH55PN220MR0L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 850MA 260 MOHM
Datasheet Download
LQH55PN220MR0L.pdf
Availability of LQH55PN220MR0L
QUANTITY
LQH55PN220MR0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH55PN220MR0L
Internal Part NumberEIS-LQH55PN220MR0L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product SMD Compact Power Inductor
PCN Obsolescence/ EOLLQH55PN R0 Series Obs 09/Sep/2014
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH55P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating850mA
Current - Saturation670mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)