Murata Electronics North America LQH55PN2R7NR0L
LQH55PN2R7NR0L picture photo
Mfg. Part Number
LQH55PN2R7NR0L
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 2.15A 40 MOHM
Datasheet Download
LQH55PN2R7NR0L.pdf
Availability of LQH55PN2R7NR0L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LQH55PN2R7NR0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH55PN2R7NR0L
Internal Part NumberEIS-LQH55PN2R7NR0L
Standard Package1
SeriesLQH55P
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.7µH
Tolerance±30%
Current Rating2.15A
Current - Saturation2.07A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant50MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH55PN2R7NR0L
Related LinksLQH55PN, LQH55PN2R7NR0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH55PN2R7NR0L Details Description
Related parts for LQH55PN2R7NR0L
IC ADC 12BIT 10MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.7A TO-92S datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A I2PAK datasheet.pdf
RES MO 1/2W 820 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
FIXED IND 130NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
LED 5MM 585NM YLW CLR 12V S5.7S datasheet.pdf