Murata Electronics North America LQH5BPN1R5NT0L
LQH5BPN1R5NT0L picture photo
Mfg. Part Number
LQH5BPN1R5NT0L
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3A 28.8 MOHM SMD
Datasheet Download
LQH5BPN1R5NT0L.pdf
Availability of LQH5BPN1R5NT0L
QUANTITY
LQH5BPN1R5NT0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH5BPN1R5NT0L
Internal Part NumberEIS-LQH5BPN1R5NT0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH5BP_T0
PackagingDigi-Reel®
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH5BPN1R5NT0L
Related LinksLQH5BPN, LQH5BPN1R5NT0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH5BPN1R5NT0L Details Description
Related parts for LQH5BPN1R5NT0L
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 200MA 1.6 OHM datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
ACRYLIC FOAM TAPE 1/2" X 36 YD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 650MA 350 MOHM datasheet.pdf