Murata Electronics North America LQH66SN470M03L
LQH66SN470M03L picture photo
Mfg. Part Number
LQH66SN470M03L
Brief Description
FIXED IND 47UH 760MA 170 MOHM
Datasheet Download
LQH66SN470M03L.pdf
Availability of LQH66SN470M03L
QUANTITY
LQH66SN470M03L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQH66SN470M03L
Internal Part NumberEIS-LQH66SN470M03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQH66SN_03
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating760mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)238 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10MHz
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQH66SN470M03L
Related LinksLQH66SN, LQH66SN470M03L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQH66SN470M03L Details Description
Related parts for LQH66SN470M03L
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -0.1 - 1MPA datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CIR BRKR 6A 277VDC 65VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf