Murata Electronics North America LQM18NN1R8K00D
LQM18NN1R8K00D picture photo
Mfg. Part Number
LQM18NN1R8K00D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 25MA 950 MOHM
Datasheet Download
LQM18NN1R8K00D.pdf
Availability of LQM18NN1R8K00D
QUANTITY
LQM18NN1R8K00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM18NN1R8K00D
Internal Part NumberEIS-LQM18NN1R8K00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM18N
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM18NN1R8K00D
Related LinksLQM18NN, LQM18NN1R8K00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM18NN1R8K00D Details Description
Related parts for LQM18NN1R8K00D
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 56POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 48.4 MOHM datasheet.pdf
RES 24 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf