Murata Electronics North America LQM18NN1R8K00D
LQM18NN1R8K00D picture photo
Mfg. Part Number
LQM18NN1R8K00D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 25MA 950 MOHM
Datasheet Download
LQM18NN1R8K00D.pdf
Availability of LQM18NN1R8K00D
QUANTITY
LQM18NN1R8K00D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM18NN1R8K00D
Internal Part NumberEIS-LQM18NN1R8K00D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM18N
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±10%
Current Rating25mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)950 mOhm Max
Q @ Freq35 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant55MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM18NN1R8K00D
Related LinksLQM18NN, LQM18NN1R8K00D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM18NN1R8K00D Details Description
Related parts for LQM18NN1R8K00D
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T60 4.7" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
HAN POWER T VERBINDER 25QMM Q4/2 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf