Murata Electronics North America LQM21PN4R7MGRD
LQM21PN4R7MGRD picture photo
Mfg. Part Number
LQM21PN4R7MGRD
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 800MA 230 MOHM
Datasheet Download
LQM21PN4R7MGRD.pdf
Availability of LQM21PN4R7MGRD
QUANTITY
LQM21PN4R7MGRD Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM21PN4R7MGRD
Internal Part NumberEIS-LQM21PN4R7MGRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM21PN_GR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating800mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)288 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM21PN4R7MGRD
Related LinksLQM21PN, LQM21PN4R7MGRD Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM21PN4R7MGRD Details Description
Related parts for LQM21PN4R7MGRD
RES 0.2 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 400PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM SMD AU 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
BATT HOLDER BLK LOW PROFILE datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf