Murata Electronics North America LQM2HPN1R0MJ0L
LQM2HPN1R0MJ0L picture photo
Mfg. Part Number
LQM2HPN1R0MJ0L
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.5A 90 MOHM SMD
Datasheet Download
LQM2HPN1R0MJ0L.pdf
Availability of LQM2HPN1R0MJ0L
QUANTITY
LQM2HPN1R0MJ0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2HPN1R0MJ0L
Internal Part NumberEIS-LQM2HPN1R0MJ0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2HP_J0
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)113 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2HPN1R0MJ0L
Related LinksLQM2HPN, LQM2HPN1R0MJ0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2HPN1R0MJ0L Details Description
Related parts for LQM2HPN1R0MJ0L
CAP TANT 22UF 16V 10% 1210 datasheet.pdf