Murata Electronics North America LQM2MPN4R7NG0L
LQM2MPN4R7NG0L picture photo
Mfg. Part Number
LQM2MPN4R7NG0L
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.1A 175 MOHM
Datasheet Download
LQM2MPN4R7NG0L.pdf
Availability of LQM2MPN4R7NG0L
QUANTITY
LQM2MPN4R7NG0L Order Process
Ship out your order
Specifications of LQM2MPN4R7NG0L
Internal Part NumberEIS-LQM2MPN4R7NG0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQM2MPN_G0
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating1.1mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)175 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQM2MPN4R7NG0L
Related LinksLQM2MPN, LQM2MPN4R7NG0L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQM2MPN4R7NG0L Details Description
Related parts for LQM2MPN4R7NG0L
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 8POS VERT 15AU datasheet.pdf
IC BUS/TXRX 3ST 8BIT OCT 20SO datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
NOMEX SLEEVING 3/8" GREEN 25' datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 2" X 5YD datasheet.pdf
INNER PANEL/SUPPORTS HMEP SERIES datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf