Murata Electronics North America LQP02TN6N2H02D
LQP02TN6N2H02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP02TN6N2H02D
Brief Description
FIXED IND 6.2NH 140MA 1.8 OHM
Datasheet Download
LQP02TN6N2H02D.pdf
Availability of LQP02TN6N2H02D
QUANTITY
LQP02TN6N2H02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP02TN6N2H02D
Internal Part NumberEIS-LQP02TN6N2H02D
Material - Core-
Inductance6.2nH
Tolerance±3%
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.8 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP02TN6N2H02D
Related LinksLQP02TN, LQP02TN6N2H02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP02TN6N2H02D Details Description
Related parts for LQP02TN6N2H02D
IC MULTIPLEXER 8X1 16QSOP datasheet.pdf
CAP MICA 12PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC AFE 19BIT 4CH 64LQFP datasheet.pdf
CO-LOCATION TOP CABLE TROUGH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf