Murata Electronics North America LQP03TG1N9C02D
LQP03TG1N9C02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TG1N9C02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.9NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
LQP03TG1N9C02D.pdf
Availability of LQP03TG1N9C02D
QUANTITY
LQP03TG1N9C02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TG1N9C02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TG1N9C02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance1.9nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TG1N9C02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TG1N9C02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TG1N9C02D Details Description
Related parts for LQP03TG1N9C02D
CONN SPRING 23POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf