Murata Electronics North America LQP03TGR12J02D
LQP03TGR12J02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TGR12J02D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120NH 80MA 8.75 OHM
Datasheet Download
LQP03TGR12J02D.pdf
Availability of LQP03TGR12J02D
QUANTITY
LQP03TGR12J02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TGR12J02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TGR12J02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package15,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.75 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TGR12J02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TGR12J02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TGR12J02D Details Description
Related parts for LQP03TGR12J02D
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 25V 6.7A 6UDFN datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150 OHM 01005 datasheet.pdf
INDICATOR YELLOW 120VAC datasheet.pdf