Murata Electronics North America LQP03TGR12J02D
LQP03TGR12J02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TGR12J02D
Brief Description
FIXED IND 120NH 80MA 8.75 OHM
Datasheet Download
LQP03TGR12J02D.pdf
Availability of LQP03TGR12J02D
QUANTITY
LQP03TGR12J02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TGR12J02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TGR12J02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TG_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance120nH
Tolerance±5%
Current Rating80mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8.75 Ohm Max
Q @ Freq6 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant800MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TGR12J02D
Related LinksLQP03TG, LQP03TGR12J02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TGR12J02D Details Description
Related parts for LQP03TGR12J02D
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 800V 105A ECO-PAC2 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI/SRL 65M 140-BGA datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TEST LEAD BANANA 24" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 102 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ CHIPANT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf