Murata Electronics North America LQP03TN1N5C02D
LQP03TN1N5C02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN1N5C02D
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM
Datasheet Download
LQP03TN1N5C02D.pdf
Availability of LQP03TN1N5C02D
QUANTITY
LQP03TN1N5C02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN1N5C02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN1N5C02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TN_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.012" (0.31mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN1N5C02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN1N5C02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN1N5C02D Details Description
Related parts for LQP03TN1N5C02D
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 11 datasheet.pdf