Murata Electronics North America LQP03TN2N8C02D
LQP03TN2N8C02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN2N8C02D
Brief Description
FIXED IND 2.8NH 500MA 200 MOHM
Datasheet Download
LQP03TN2N8C02D.pdf
Availability of LQP03TN2N8C02D
QUANTITY
LQP03TN2N8C02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN2N8C02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN2N8C02D
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP03TN_02
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance2.8nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN2N8C02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN2N8C02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN2N8C02D Details Description
Related parts for LQP03TN2N8C02D
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 16 POS datasheet.pdf
Crystal 3.579545MHz 30ppm 17pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC WATCH CIRCUIT 32KHZ DIE FFC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 499 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf