Murata Electronics North America LQP03TN68NH02D
LQP03TN68NH02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP03TN68NH02D
Brief Description
FIXED IND 68NH 100MA 8 OHM SMD
Datasheet Download
LQP03TN68NH02D.pdf
Availability of LQP03TN68NH02D
QUANTITY
LQP03TN68NH02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP03TN68NH02D
Internal Part NumberEIS-LQP03TN68NH02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip RF Inductors
Standard Package1
SeriesLQP03TN_02
PackagingCut Tape (CT)
TypeThin Film
Material - Core-
Inductance68nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 300MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP03TN68NH02D
Related LinksLQP03TN, LQP03TN68NH02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP03TN68NH02D Details Description
Related parts for LQP03TN68NH02D
ADAPTER ACE PROGRAMMING 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 36-110V datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf