| Internal Part Number | EIS-LQP03TNR24J02D | |
| Product Training Modules | Chip RF Inductors | |
| Standard Package | 15,000 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Series | LQP03TN_02 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Thin Film | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 240nH | |
| Tolerance | ±5% | |
| Current Rating | 60mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 15 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 5 @ 100MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 450MHz | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 500MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.013" (0.33mm) | |