Murata Electronics North America LQP15MN5N1B02D
LQP15MN5N1B02D picture photo
Mfg. Part Number
LQP15MN5N1B02D
Brief Description
FIXED IND 5.1NH 140MA 700 MOHM
Datasheet Download
LQP15MN5N1B02D.pdf
Availability of LQP15MN5N1B02D
QUANTITY
LQP15MN5N1B02D Order Process
Ship out your order
Specifications of LQP15MN5N1B02D
Internal Part NumberEIS-LQP15MN5N1B02D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Products
Chip RF Inductors
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLQP15M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeThin Film
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance5.1nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating140mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.018" (0.45mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQP15MN5N1B02D
Related LinksLQP15MN, LQP15MN5N1B02D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LQP15MN5N1B02D Details Description
Related parts for LQP15MN5N1B02D
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf