Artesyn Embedded Technologies LQS100A48-1V5RAJ
LQS100A48-1V5RAJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS100A48-1V5RAJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W
Datasheet Download
LQS100A48-1V5RAJ.pdf
Availability of LQS100A48-1V5RAJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LQS100A48-1V5RAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS100A48-1V5RAJ
Internal Part NumberEIS-LQS100A48-1V5RAJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS100A48-1V5RAJ
Related LinksLQS100A4, LQS100A48-1V5RAJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS100A48-1V5RAJ Details Description
Related parts for LQS100A48-1V5RAJ
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 50V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 420W datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB CP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf