Artesyn Embedded Technologies LQS100A48-1V8AJ
LQS100A48-1V8AJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS100A48-1V8AJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS100A48-1V8AJ.pdf
Availability of LQS100A48-1V8AJ
QUANTITY
LQS100A48-1V8AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS100A48-1V8AJ
Internal Part NumberEIS-LQS100A48-1V8AJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS100A48-1V8AJ
Related LinksLQS100A, LQS100A48-1V8AJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS100A48-1V8AJ Details Description
Related parts for LQS100A48-1V8AJ
JUMPER-H1503TR/A3048B/H1501TR 6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC AMP LNA 9-18GHZ 5X5QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf