Artesyn Embedded Technologies LQS40A48-5V0RAKJ
LQS40A48-5V0RAKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS40A48-5V0RAKJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 200W
Datasheet Download
LQS40A48-5V0RAKJ.pdf
Availability of LQS40A48-5V0RAKJ
QUANTITY
LQS40A48-5V0RAKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS40A48-5V0RAKJ
Internal Part NumberEIS-LQS40A48-5V0RAKJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS40A48-5V0RAKJ
Related LinksLQS40A48, LQS40A48-5V0RAKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS40A48-5V0RAKJ Details Description
Related parts for LQS40A48-5V0RAKJ
CONN HOUSING 36POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 132POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
25POS M P/C 370PF M3 datasheet.pdf