Artesyn Embedded Technologies LQS50A48-1V2RENJ
LQS50A48-1V2RENJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS50A48-1V2RENJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 200W
Datasheet Download
LQS50A48-1V2RENJ.pdf
Availability of LQS50A48-1V2RENJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LQS50A48-1V2RENJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS50A48-1V2RENJ
Internal Part NumberEIS-LQS50A48-1V2RENJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLQS
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS50A48-1V2RENJ
Related LinksLQS50A48, LQS50A48-1V2RENJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS50A48-1V2RENJ Details Description
Related parts for LQS50A48-1V2RENJ
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC75 datasheet.pdf
CABLE CAT6 DBL-SHIELDED BLUE 10M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf