Artesyn Embedded Technologies LQS50A48-1V5EJ
LQS50A48-1V5EJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS50A48-1V5EJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W
Datasheet Download
LQS50A48-1V5EJ.pdf
Availability of LQS50A48-1V5EJ
QUANTITY
LQS50A48-1V5EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS50A48-1V5EJ
Internal Part NumberEIS-LQS50A48-1V5EJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS50A48-1V5EJ
Related LinksLQS50A4, LQS50A48-1V5EJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS50A48-1V5EJ Details Description
Related parts for LQS50A48-1V5EJ
IC MPU XSCALE 400MHZ 544BGA datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PWR AND COMM POLE WITH 2 20 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf