Artesyn Embedded Technologies LQS50A48-1V8EJ
LQS50A48-1V8EJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS50A48-1V8EJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 200W
Datasheet Download
LQS50A48-1V8EJ.pdf
Availability of LQS50A48-1V8EJ
QUANTITY
LQS50A48-1V8EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS50A48-1V8EJ
Internal Part NumberEIS-LQS50A48-1V8EJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.4%
Power (Watts) - Max90W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS50A48-1V8EJ
Related LinksLQS50A4, LQS50A48-1V8EJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS50A48-1V8EJ Details Description
Related parts for LQS50A48-1V8EJ
CAP CER 0.1UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 32VAC/VDC 5PK CRD datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S 234/4.7 /M datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO216AA datasheet.pdf
26AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
ASSY PROGRAM/START SWITCH datasheet.pdf
IC REG DDR3/4 TERMINATOR 10WDFN datasheet.pdf
1,5UF 450V 8X11,5 datasheet.pdf