Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-1V5REY
LQS80A48-1V5REY picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-1V5REY
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-1V5REY.pdf
Availability of LQS80A48-1V5REY
QUANTITY
LQS80A48-1V5REY Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-1V5REY
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-1V5REY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.41" H (58.4mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88.8%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-1V5REY
Related LinksLQS80A4, LQS80A48-1V5REY Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-1V5REY Details Description
Related parts for LQS80A48-1V5REY
CONN HEADER 18POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
IC FIFO 131072X18 SYNC 240BGA datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf