Artesyn Embedded Technologies LQS80A48-2V5RAKJ
LQS80A48-2V5RAKJ picture photo
Mfg. Part Number
LQS80A48-2V5RAKJ
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 200W
Datasheet Download
LQS80A48-2V5RAKJ.pdf
Availability of LQS80A48-2V5RAKJ
QUANTITY
LQS80A48-2V5RAKJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LQS80A48-2V5RAKJ
Internal Part NumberEIS-LQS80A48-2V5RAKJ
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.33" H (58.4mm x 36.8mm x 8.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LQS80A48-2V5RAKJ
Related LinksLQS80A48, LQS80A48-2V5RAKJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
LQS80A48-2V5RAKJ Details Description
Related parts for LQS80A48-2V5RAKJ
BOX ABS GRAY 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
IC MONITOR SUPPLY 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 10POS BCD SEAL 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COMPARATOR P-P NANOPWR 8-SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 352 I/O 672FCBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO15 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 61MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 11A 125V datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #8 BLUE PIDG datasheet.pdf
AB 12C 12#16 PIN PLUG datasheet.pdf
2-Channel, 2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 10-/12-Bit ADCs IC datasheet.pdf