TE Connectivity AMP Connectors LR1F240R
LR1F240R picture photo
Mfg. Part Number
LR1F240R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
LR1F240R.pdf
Availability of LR1F240R
QUANTITY
LR1F240R Order Process
Ship out your order
Specifications of LR1F240R
Internal Part NumberEIS-LR1F240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information1622396-1 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLR, Neohm
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR1F240R
Related LinksLR1F, LR1F240R Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
LR1F240R Details Description
Related parts for LR1F240R
DIODE ZENER 3.3V 310MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.32M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9251 datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NO M12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
1IN 10-11 GAUGE 5/16-18 THREADED datasheet.pdf
M1000 HDR ASSY 8R 24MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN DSUB 2X25POS F/M 19.05MM datasheet.pdf