TE Connectivity AMP Connectors LR1F240R
LR1F240R picture photo
Mfg. Part Number
LR1F240R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
LR1F240R.pdf
Availability of LR1F240R
QUANTITY
LR1F240R Order Process
Ship out your order
Specifications of LR1F240R
Internal Part NumberEIS-LR1F240R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information1622396-1 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLR, Neohm
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR1F240R
Related LinksLR1F, LR1F240R Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
LR1F240R Details Description
Related parts for LR1F240R
RES MO 2W 1.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 34CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf