TT Electronics/Welwyn LR2512-R05FW
LR2512-R05FW picture photo
Mfg. Part Number
LR2512-R05FW
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
LR2512-R05FW.pdf
Availability of LR2512-R05FW
QUANTITY
LR2512-R05FW Order Process
Ship out your order
Specifications of LR2512-R05FW
Internal Part NumberEIS-LR2512-R05FW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,800
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionCeramic
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.256" L x 0.128" W (6.50mm x 3.25mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR2512-R05FW
Related LinksLR2512, LR2512-R05FW Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LR2512-R05FW Details Description
Related parts for LR2512-R05FW
DSUB CABLE - CMP09G/AE09G/CMP09G datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS W/SOCKETS SOLDER datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V 10% BX 1206 datasheet.pdf