TE Connectivity Raychem Circuit Protection LR4-550RAF
LR4-550RAF picture photo
Mfg. Part Number
LR4-550RAF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH PTC RESET 5.5A STRAP
Datasheet Download
LR4-550RAF.pdf
Availability of LR4-550RAF
QUANTITY
LR4-550RAF Order Process
Ship out your order
Specifications of LR4-550RAF
Internal Part NumberEIS-LR4-550RAF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Circuit Protection PolySwitch Strap Battery Devices
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max20V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)5.5A
Current - Trip (It)10.5A
R Min/Max0.009 ~ 0.016 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LR4-550RAF
Related LinksLR4-5, LR4-550RAF Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
LR4-550RAF Details Description
Related parts for LR4-550RAF
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 34POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf