TT Electronics/IRC LRC-LRF1206LF-01-R025F
LRC-LRF1206LF-01-R025F picture photo
Mfg. Part Number
LRC-LRF1206LF-01-R025F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
LRC-LRF1206LF-01-R025F.pdf
Availability of LRC-LRF1206LF-01-R025F
QUANTITY
LRC-LRF1206LF-01-R025F Order Process
Ship out your order
Specifications of LRC-LRF1206LF-01-R025F
Internal Part NumberEIS-LRC-LRF1206LF-01-R025F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Products
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.064" W (3.20mm x 1.63mm)
Height0.028" (0.71mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRC-LRF1206LF-01-R025F
Related LinksLRC-LRF1206, LRC-LRF1206LF-01-R025F Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
LRC-LRF1206LF-01-R025F Details Description
Related parts for LRC-LRF1206LF-01-R025F
WIRESAVING DIG NPN IR LED ANAOUT datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 10A 400V GBU datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61310-638 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 21POS datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
PTU 4-TWIN datasheet.pdf
95A 362 5C 1.2MM 0.5KG RLR datasheet.pdf