TT Electronics/IRC LRC-LRF2010LF-01-R015F
LRC-LRF2010LF-01-R015F picture photo
Mfg. Part Number
LRC-LRF2010LF-01-R015F
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
LRC-LRF2010LF-01-R015F.pdf
Availability of LRC-LRF2010LF-01-R015F
QUANTITY
LRC-LRF2010LF-01-R015F Order Process
Ship out your order
Specifications of LRC-LRF2010LF-01-R015F
Internal Part NumberEIS-LRC-LRF2010LF-01-R015F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Products
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.206" L x 0.104" W (5.23mm x 2.64mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRC-LRF2010LF-01-R015F
Related LinksLRC-LRF2010, LRC-LRF2010LF-01-R015F Datasheet, TT Electronics/IRC Distributor
LRC-LRF2010LF-01-R015F Details Description
Related parts for LRC-LRF2010LF-01-R015F
HEX STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 30POS .200" datasheet.pdf
STEP BRACKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SOLDER 60/40 NOCLEAN .04DIA .5LB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB10 datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf