TT Electronics/Welwyn LRCS0402-R05FT10
LRCS0402-R05FT10 picture photo
Mfg. Part Number
LRCS0402-R05FT10
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
LRCS0402-R05FT10.pdf
Availability of LRCS0402-R05FT10
QUANTITY
LRCS0402-R05FT10 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRCS0402-R05FT10
Internal Part NumberEIS-LRCS0402-R05FT10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRCS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.017" (0.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRCS0402-R05FT10
Related LinksLRCS0402, LRCS0402-R05FT10 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRCS0402-R05FT10 Details Description
Related parts for LRCS0402-R05FT10
FILTER RFI PWR LINE MED .250 3A datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 70POS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
FERRITE CORE EFD 1.2UH N87 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 54 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 2" datasheet.pdf
CLIP LATCHING ADH datasheet.pdf
Crystal 114.2850MHz 20ppm 18pF -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf