TT Electronics/Welwyn LRF2010-R025FW
LRF2010-R025FW picture photo
Mfg. Part Number
LRF2010-R025FW
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
LRF2010-R025FW.pdf
Availability of LRF2010-R025FW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LRF2010-R025FW Order Process
Ship out your order
Specifications of LRF2010-R025FW
Internal Part NumberEIS-LRF2010-R025FW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionCeramic
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.206" L x 0.104" W (5.23mm x 2.64mm)
Height0.031" (0.80mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRF2010-R025FW
Related LinksLRF2010, LRF2010-R025FW Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRF2010-R025FW Details Description
Related parts for LRF2010-R025FW
BATTERY PACK 2.4V 800 MAH NICAD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2-10PF 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE SGL END R/A FMALE 4POS 12M datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED 4000K 80CRI LM561B datasheet.pdf
CONN SKT 10POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf