TT Electronics/Welwyn LRMAP2512-R002FT4
LRMAP2512-R002FT4 picture photo
Mfg. Part Number
LRMAP2512-R002FT4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.002 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
LRMAP2512-R002FT4.pdf
Availability of LRMAP2512-R002FT4
QUANTITY
LRMAP2512-R002FT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRMAP2512-R002FT4
Internal Part NumberEIS-LRMAP2512-R002FT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesLRMA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.002
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRMAP2512-R002FT4
Related LinksLRMAP251, LRMAP2512-R002FT4 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRMAP2512-R002FT4 Details Description
Related parts for LRMAP2512-R002FT4
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 2.8A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 70POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V 3A DPAK datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 400MA 420 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
Low Power 350 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf