TT Electronics/Welwyn LRMAP2512-R005FT4
LRMAP2512-R005FT4 picture photo
Mfg. Part Number
LRMAP2512-R005FT4
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 2512
Datasheet Download
LRMAP2512-R005FT4.pdf
Availability of LRMAP2512-R005FT4
QUANTITY
LRMAP2512-R005FT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of LRMAP2512-R005FT4
Internal Part NumberEIS-LRMAP2512-R005FT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesLRMA
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LRMAP2512-R005FT4
Related LinksLRMAP251, LRMAP2512-R005FT4 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
LRMAP2512-R005FT4 Details Description
Related parts for LRMAP2512-R005FT4
RES SMD 226K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MCU 8BIT 64K FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 225K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf