Sharp Microelectronics LS027B7DH01-DU
LS027B7DH01-DU picture photo
Mfg. Part Number
LS027B7DH01-DU
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 2.7" 400X240
Datasheet Download
LS027B7DH01-DU.pdf
Availability of LS027B7DH01-DU
QUANTITY
LS027B7DH01-DU Order Process
Ship out your order
Specifications of LS027B7DH01-DU
Internal Part NumberEIS-LS027B7DH01-DU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Monochrome
Display ModeTransflective
Touchscreen-
Diagonal Screen Size2.7" (68.58mm)
Viewing Area58.80mm W x 35.28mm H
Backlight-
Dot Pixels400 x 240
InterfaceSPI
Graphics Color-
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.15mm W x 0.15mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS027B7DH01-DU
Related LinksLS027B7, LS027B7DH01-DU Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LS027B7DH01-DU Details Description
Related parts for LS027B7DH01-DU
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED CBI 3MM HI EFF GRN TINTED RA datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR W/PG/SLT 12POS datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 3100V 15% 3KA THROUGH HOLE datasheet.pdf