Sharp Microelectronics LS044Q7DH01-DU
LS044Q7DH01-DU picture photo
Mfg. Part Number
LS044Q7DH01-DU
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
LCD TFT 4.4" 320X240
Datasheet Download
LS044Q7DH01-DU.pdf
Availability of LS044Q7DH01-DU
QUANTITY
LS044Q7DH01-DU Order Process
Ship out your order
Specifications of LS044Q7DH01-DU
Internal Part NumberEIS-LS044Q7DH01-DU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Monochrome
Display ModeTransmissive
Touchscreen-
Diagonal Screen Size4.4" (111.76mm)
Viewing Area90.80mm W x 68.40mm H
Backlight-
Dot Pixels320 x 240 (QVGA)
InterfaceI²C
Graphics Color-
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch0.28mm W x 0.28mm H
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS044Q7DH01-DU
Related LinksLS044Q7, LS044Q7DH01-DU Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
LS044Q7DH01-DU Details Description
Related parts for LS044Q7DH01-DU
RES SMD 4.3K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX5215/MAX5217 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.5A 250V datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf