E-Switch LS085R100F100V1A
LS085R100F100V1A picture photo
Mfg. Part Number
LS085R100F100V1A
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION LIMIT
Datasheet Download
LS085R100F100V1A.pdf
Availability of LS085R100F100V1A
QUANTITY
LS085R100F100V1A Order Process
Ship out your order
Specifications of LS085R100F100V1A
Internal Part NumberEIS-LS085R100F100V1A
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque100gf
Release Force30gf
Pretravel0.080" (2.0mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.579" (14.7mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS085R100F100V1A
Related LinksLS085R10, LS085R100F100V1A Datasheet, E-Switch Distributor
LS085R100F100V1A Details Description
Related parts for LS085R100F100V1A
FUSE HOLDER CART 32V 20A PNL MNT datasheet.pdf
INSERTER/EXTRACTOR .075" datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 2B N-INV US8 datasheet.pdf
CONV DC-DC STPDWN IPM 9-SIP datasheet.pdf
IC SW DPDT USB2.0/AUDIO 10UQFN datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MCU ENCORE LP USB 56MHZ 56-QFN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 4.72"LX4.06"W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf