TDK-Lambda Americas, Inc. LS20024/L
LS20024/L picture photo
Mfg. Part Number
LS20024/L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Datasheet Download
LS20024/L.pdf
Availability of LS20024/L
QUANTITY
LS20024/L Order Process
Ship out your order
Specifications of LS20024/L
Internal Part NumberEIS-LS20024/L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLS200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.4A
Power (Watts)200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.83" L x 3.86" W x 1.61" H (199.0mm x 98.0mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS20024/L
Related LinksLS20, LS20024/L Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
LS20024/L Details Description
Related parts for LS20024/L
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
070 REC CONTACT 24-22 datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 4M OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25 M 24" YEL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf