Bel Fuse Inc. LS5660-7R
LS5660-7R picture photo
Mfg. Part Number
LS5660-7R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 2X24V 100W
Datasheet Download
LS5660-7R.pdf
Availability of LS5660-7R
QUANTITY
LS5660-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of LS5660-7R
Internal Part NumberEIS-LS5660-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher S
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.8kV (2800V)
Efficiency83%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.60" L x 4.40" W x 2.40" H (168.0mm x 111.0mm x 60.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max96W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS5660-7R
Related LinksLS56, LS5660-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LS5660-7R Details Description
Related parts for LS5660-7R
IC VOICE REC/PLAY 210SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONV D/A 8BIT MICROPWR 8VSSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 200W datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 240V 12A datasheet.pdf
LOCATOR AMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf