Bel Fuse Inc. LS5660-7R
LS5660-7R picture photo
Mfg. Part Number
LS5660-7R
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 2X24V 100W
Datasheet Download
LS5660-7R.pdf
Availability of LS5660-7R
QUANTITY
LS5660-7R Order Process
Ship out your order
Specifications of LS5660-7R
Internal Part NumberEIS-LS5660-7R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMelcher S
TypeEnclosed
Number of Outputs2
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 224V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2A, 2A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2.8kV (2800V)
Efficiency83%
Operating Temperature-25°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.60" L x 4.40" W x 2.40" H (168.0mm x 111.0mm x 60.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max96W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LS5660-7R
Related LinksLS56, LS5660-7R Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
LS5660-7R Details Description
Related parts for LS5660-7R
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
IC FET DVR 1CH SYNC BUCK 8SOP datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT NK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf