OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z picture photo
Mfg. Part Number
LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN/RED CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z.pdf
Availability of LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
Internal Part NumberEIS-LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 04/Oct/2006
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen, Red
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating17.55mcd Green, 11.25mcd Red
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V Green, 2V Red
Current - Test10mA Green, 10mA Red
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant570nm Green, 628nm Red
Wavelength - Peak572nm Green, 635nm Red
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)2.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z Details Description
Related parts for LSG T671-JL-1-0+KM-1-0-10-R18-Z
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
LGH 1/2 DBL MLD END datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
L-SHAPED MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
LGH-1L SGL MLD END LEAD ASY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf