Murata Electronics North America LSN2-T/10-D12N-C
LSN2-T/10-D12N-C picture photo
Mfg. Part Number
LSN2-T/10-D12N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 50W 10A 0.75-5V SIP
Datasheet Download
LSN2-T/10-D12N-C.pdf
Availability of LSN2-T/10-D12N-C
QUANTITY
LSN2-T/10-D12N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of LSN2-T/10-D12N-C
Internal Part NumberEIS-LSN2-T/10-D12N-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package114
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesLSN2
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)8.3V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.75 ~ 5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case12-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSN2-T/10-D12N-C
Related LinksLSN2-T/1, LSN2-T/10-D12N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
LSN2-T/10-D12N-C Details Description
Related parts for LSN2-T/10-D12N-C
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH 8X LOSIDE W/SPI 24SOIC datasheet.pdf
5M ENCODER CABLE CRGC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADVANCED PWR MGMT UNIT 120BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf