Vishay/BCcomponents LSR3700002701KR500
LSR3700002701KR500 picture photo
Mfg. Part Number
LSR3700002701KR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
LSR3700002701KR500.pdf
Availability of LSR3700002701KR500
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LSR3700002701KR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of LSR3700002701KR500
Internal Part NumberEIS-LSR3700002701KR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesLSR37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-600/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.354" L (4.00mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LSR3700002701KR500
Related LinksLSR370000, LSR3700002701KR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
LSR3700002701KR500 Details Description
Related parts for LSR3700002701KR500
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CLK GEN MICRO SERVER 48MLF datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
38 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 1.87M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf